From Dean

Hoşgeldiniz

Günümüzde, üstün nitelikli ar-ge ve inovasyon yapılmasında ve teknolojik açıdan ülkemize değer katabilecek ürünlerin ortaya çıkartılmasında uluslararası işbirlikleri kaçınılmazdır. Bu işbirliklerini gerçekleşleştirebilecek, kültürler arası çok çeşitliliği özümsemiş, kendi görüş ve düşüncelerini karşındakine aktarabilen, uluslararası projelerde ülkemizi ve çalıştığı kurumları en iyi şekilde temsil yeteneğine sahip tasarımcılara, mühendislere, sanatçılara ve işletmecilere  ihtiyaç bulunmaktadır.  Istanbul Teknik Üniversitesi, UOLP ile çift diploma imkanı sağlayarak üniversite eğitiminize uluslararası bileşen katmanızın yolunu açacaktır.

2010 yılında kurulan Uluslararası Eğitim Dekanlığı, İ.T.Ü.’de bulunan Uluslararası Ortak Lisans Programlarının (UOLP) kordinasyonunu sağlamaktadır. Dekanlığımız UOLP Kordinatörleri vasıtasıyla yurtdışındaki üniversitelerle akademik işbirliği yaparak ve ikili anlaşmalar çerçevesinde ilişkileri güçlendirerek Üniversitemizi uluslararası arenada en iyi şekilde temsil etme amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.

UOLP Programları
İstanbul Teknik Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde State University of New York (SUNY), Montana State University ve New Jersey Institute of Technology ile Uluslararası Ortak Lisans Programları’nı yürütmektedir. Mevcut programlar arasında Bilişim Sistemleri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği,  Moda Tasarımı, Tekstil Geliştirme ve Pazarlama, İşletme, Biyomühendislik, Elektronik ve Haberleşme, Gemi Makinaları  ve İşletme Mühendisliği ve Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği programları bulunmaktadır.  Bu programlarda okuyan öğrenciler eğitimlerinin yarısını ABD’deki ortak üniversitede diğer yarısını ise İTÜ’de sürdürmektedir. Uluslararası Ortak Lisans Programları’ndaki eğitim harçları Türkiye’de TL Amerika Birleşik Devletleri’nde ise ABD Doları bazında ödenmekte olup programın eğitim dili %100 İngilizcedir. Yeterli yabancı dil sınav puanını sağlayamayan öğrenciler, Yabancı Diller Yüksekokulunda ingilizce hazırlık programına katılmaktadırlar. 2018 tarihi itibariyle, Uluslararası Ortak Lisans Programlarında yaklaşık 1000 öğrenci öğrenim görmektedir.

 İTÜ bünyesindeki farklı fakültelere bağlı olarak yürütülen bu programlardan mezun olan öğrenciler hem İTÜ hem de ABD’deki ortak üniversitenin diplomasını almaya hak kazanarak çift diploma sahibi olurlar. 2004 yılından beri yürütülmekte olan Uluslararası Ortak Lisans Programları, 2018 tarihi itibariyle 1500'den fazla mezun vermiştir. Adaptasyon becerileri yüksek, her iki kültüre ve İngilizce’ye hakim olan öğrencilerimiz, mezun olduktan sonra uluslararası projelerde iş imkanlarına kavuşmakta veya yüksek lisans eğitimlerine devam etmektedirler.

Prof.Dr. Yılmaz Akkaya
Uluslararası Eğitim Dekanı