itu_ayazaga_arikapiİSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
ÇİFT DİPLOMA PROGAMLARIİSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
itü logo 3

İstanbul Teknik Üniversitesi, teknik öğretimde 245 yıllık parlak geçmişi, çağdaş eğitim ortamı, güçlü akademik kadrosuyla Türkiye'de mühendislik mimarlık öğretimi ile özdeşleşmiştir. İstanbul Teknik Üniversitesi, bilime ve bilimin  evrenselliğine inanan, teknolojinin ülkemizde geliştirilmesi için çalışan,  araştırma odaklı, 25 bölümü ABET'den eş değerlilik alarak eğitimde kalitesini ispatlamış, ve bu nedenlerle Dünyadaki en iyi ilk 500 üniversite içinde yer alan,  bir şehir üniversitesidir.  Türkiye'nin yollarında, köprülerinde, barajlarında, binalarında, enerji santralleri, haberleşme ağlarında, köylerinde ve kentlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi mühendislerinin ve mimarlarının alın teri ve emeği vardır. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde 31000 öğrenci 2280 öğretim üyesi ve 2400 civarında doktora öğrencisi vardır.  Türkiye'de mühendislik ve mimarlık mesleklerinin tanımını yapan ve bu tanımı her zaman güncel tutmayı başaran, geleneksel yapısını korurken modern eğitim ve öğretim ortamlarını öğrencilerine sunan, güçlü yurt dışı ilişkileriyle öğrencilerinin sadece ülke sınırları içinde değil, uluslararası ortamda da yarışacak şekilde yetiştiren bir devlet üniversitesidir. Bu çerçevede geliştirmiş olduğu, öğrenci alımına açık 16 adet Çift Diploma Programları ile de ülkemizde lider konumdadır.STATE UNIVERSITY OF NEW YORK (SUNY)

SUNY New York Eyaleti  içinde Şehir içinde ve dışlarında yeralan Long Island'dan  Buffalo'ya , Plattsburgh'dan  Binghamton'a kadar geniş  bir alana yayılmış kampüslerden oluşmaktadır.  Bu kampüsleri aşağıdaki linki tıklayarak harita üzerinden  yerleşimlerini öğrenebilirsiniz.  İlgilendiğiniz yerleşkelerin üzerine tıklayarak da  web sayfalarından onlar hakkında detaylı bilgilere ulaşabilisiniz.

http://www.suny.edu/Student/campuses_map.cfm


suny students 2
 


​MONTANA STATE UNIVERSITY
montana 2 

Montana Eyalet Üniversitesi, 1893 yılında kurulmuş olup Montana’nın en büyük üniversitesidir. İdeal bir üniversite şehri olan 30 000 nüfuslu Bozeman’da yaralan kampus öğrenciler için güvenli ve sıcak bir yaşam ve öğrenme ortamı sunmaktadır. MSU, 100’ün üzerinde lisans, 60’a yakın yüksek lisans ve doktora programı ile 400’ü 75 ayrı ülkeden uluslararası öğrenci  olmak üzere 12 000 öğrenciye eğitim vermektedir. MSU ulusal üniversiteler arasında ilk 150’de yer almaktadır. Üniversitenin dağlar ve nehirlerle çevrili, doğal güzellikler arasında olması ve dünyaca ünlü Yellowstone Doğal parkının sadece 150 km kuzeyinde yerelması, kampusu özellikle Çevre Bilimleri öğrencileri için doğal bir laboratuar haline getirmektedir. Montana Eyalet Üniversitesiyle ilgili daha detaylı bilgiye www.montana.edu adresinden ulaşılabilir.

 

NEW JERSEY INSTITUTE OF TECHNOLOGY

 

İTÜ gibi köklü bir geçmişe sahip olan ve 1881 yılında kurulan NJIT; 136 lisans, 41 master ve 19 doktora programı ile teknolojik bir araştırma üniversitesidir. Üniversite, Fakülteler ve tüm programlar Orta Amerika Derneği ve Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından akredite edilmiştir. Programların her birinin ayrı ayrı akreditasyonu vardır. NJIT, öncü araştırma üniversitelerinden biridir ve yüksek nitelikli mühendis yetiştiren en iyi üniversiteler arasında yer almaktadır. 2015 verilerine göre 11.300 öğrencisi bulunan NJIT, 2013 yılında BuzzFeed tarafından en değerli üniversite seçilmiş, ayrıca US News And World Report'da göre en iyi 19. ulusal üniversite unvanını almıştır.

njit-eberhardt

 

 

ULUSLARARASI SARAYBOSNA ÜNİVERSİTESİ


 IUS photo

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi(IUS), 2003 yılında kurulmuştur. Mevcut durumda Uluslararası Saraybosna Üniversitesi´nde farklı kıtalardan dünyanın yaklaşık 47 ülkesinden lisans, yüksek lisans, doktora olmak üzere her seviyede toplam 2000 kadar öğrencisi bulunmaktadır.

Eğitimi Geliştirme Vakfı tarafından 2003 yılında kurulmuş olan IUS Bosna-Hersek’in en prestijli vakıf üniversitedir. IUS, farklı milletler ve kültürler arasındaki eğitim bağlarının pekiştirilmesi amacıyla üniversite eğitimi vermek üzere, kar amacı gütmeyen bir kurum olarak kurulmuştur. Beş Fakültesindeki uzman akademisyen kadrosuyla lisans ve lisansüstü programlarında eğitim veren IUS, Ulusal Yüksek Öğrenimin Gelişimi ve Kalite Güvencesi Kurumu (HEA) tarafından tanınmakta olup, Bosna-Hersek’teki Ulusal Akrediteli Yüksek Öğrenim Kurumları Kütüğü’nde yer almaktadır.

 

AZERBAYCAN MİMARLIK ve İNŞAAT ÜNİVERSİTESİ


Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi (AzMİU), 1920 yılında Bakü Devlet Üniversitesi'nde “İnşaat Fakültesi’’ olarak, 1930-34 yıllarında bağımsız bir Yapı Enstitüsü olarak ve 1934 yılında Azerbaycan Sanayi Enstitüsü'nde “İnşaat Fakültesi’’ olarak eğitim faaliyetlerini gerçekleştirmiştir. Azerbaycan Politeknik Enstitüsü'nün kurulmasıyla birlikte "İnşaat Fakültesi’’ bu kuruma taşınmıştır. Azerbaycan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu kararıyla 1975 yılında Azerbaycan İnşaat Mühendisliği Enstitüsü adıyla kurulmuştur. 2000 yılında, Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi olarak yeniden adlandırılmıştır. Hâlihazırda toplam 49000 m2 alana sahip olan Üniversite, 5 eğitim binasında yer alan 8 fakülteden oluşmaktadır.

AZMIU 

STRATHCLYDE ÜNİVERSİTESİ - BİRLEŞİK KRALLIK
Birleşik Krallık, İskoçya, Glasgow’da bulunan Strathclyde Üniversitesi, 1796 yılında kurulmuş olup Glasgow’un en eski ikinci üniversitesidir. Adını, tarihi Strathclyde Krallığı’ndan alan Üniversite, İskoçya’nın, mühendislik eğitiminde öğrenci sayısı bakımından en büyük üniversitelerinden biridir. Strathclyde Üniversitesi, kurucusu John Anderson tarafından konulmuş, toplum için yararlı ve uygulanabilir bir eğitim misyonuyla, uluslararası bir teknoloji üniversitesi olarak lisans ve lisansüstü eğitim alanlarında öğrencilerine hizmet vermektedir.
815_university-of-strathclyde_1
 

Çift Diploma Programlarımız hakkında sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.
Email: dualdiploma@itu.edu.tr
Uluslararası Çift Diploma Programları ortaklarımızdan SUNY'nin Türkiye ofisinden de çift diploma programları hakkında bilgi alabilirsiniz.  


İletişim için: suny@suny.edu.tr


Web adresi: www.suny.edu.tr