BILGISAYAR 2

 

  •  İTÜ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM FAKÜLTESİ

    Günümüzde, yaşamımızın her alanında bir bilgisayar uygulamasıyla karşılaşmaktayız. Bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler, beraberinde bilgiye dayalı sistemlerin de gelişimini sağlamıştır. Bu nedenle içinde bulunduğumuz dönem bilgi çağı olarak da anılmaktadır. Bilgisayar ve uygulamalarının hızlı gelişimi ve yaygınlaşması, bu konuda farklı uzmanlık alanlarının doğmasına neden olmuştur. Bilgisayar ve Bilişim Fakültesinin bu uzmanlık alanlarını kapsamak amacı ile sundugu programlardan bir tanesini de State University of New York ile birlikte sunmaktadir. 

    Bu kapsamda uluslararasi bir program olarak sunulan Bilişim Sistemleri Mühendisliği, işletmelerde örgütsel bilgi yapısı ve veri akışının düzenli bir biçimde tutulmasında ve bilgilere erişimin güvenli, etkin ve hızlı olarak sağlanmasında kullanılan yazılımların ögretilmesini kapsar. İşletmenin yapısını ve yönetimini bilir ve yazılım mühendisliği çalışmalarını bu bilgilerle sürdürür.

    Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi’nde 27 öğretim üyesi (7 Prof. Dr., 13 Doç. Dr. ve 7 Dr. Öğr. Üyesi) ve 9 öğretim görevlisi tam zamanlı olarak görev almaktadır. Bu öğretim elemanlarının ikisi yabancı uyrukludur. Bunlara ek olarak 2 öğretim elemanı yarı zamanlı olarak çalışmaktadır. Bu kadro ders programı içinde bulunan ve toplam eğitimin %55’i olan mesleki eğitimi vermekle yükümlüdür. Mühendislik eğitiminin önemli bir kısmı (%25) olan temel bilim dersleri İTÜ Fen Edebiyat Fakültesi öğretim elemanları tarafından verilmektedir. Geriye kalan sosyal içerikli dersler de ilgili bölüm öğretim elemanları tarafından verilmektedir.

 

  • SUNY BINGHAMTON 

    Binghamton Üniversitesi, 64 üniversitenin biraraya gelmesinden oluşan New York Eyaleti Üniversiteler Ağı'na (State University of New York-SUNY) bağlıdır. 5000'e yakın yükseköğretim programının yürütüldüğü SUNY sisteminin kayıtlı 400,000 öğrencisi bulunmaktadır. New York şehrine karayoluyla yaklaşık 3 saatlik mesafedeki Binghamton kentinde bulunan Binghamton Üniversitesi, SUNY sisteminin dördüncü büyük araştırma üniversitesidir. Üniversiteye 2002 öğrenim yılında kayıtlı lisans öğrencisi sayısı 13,099 ve yüksek lisans öğrencisi sayısı 2771 olup 85 ülkeden 1100 yabancı öğrenci de bu sayılara dahildir. 498 tam zamanlı öğretim üyesinin bulunduğu Binghamton Üniversitesi'nin araştırma bütçesi 2001 yılı itibariyle 31 milyon dolar olup, üniversite 2003 yılı A.B.D. üniversite sıralamasında ilk 50 içinde en iyi 31. devlet üniversitesi olarak gösterilmiştir. SUNY Binghamton hakkında ek bilgiye www.binghamton.edu adresinden ulaşılabilir.
İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi 1946 yılında kurulmuş ve elektrik-elektronik Mühendisliğindeki çağdaş gelişmelere paralel olarak bugün, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği ve Kontrol Mühendisliği Bölümlerini çatısı altında toplamıştır. Elektrik-Elektronik Fakültesi bünyesinde yeralan Elektronik Mühendisliği, Telekomünikasyon Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Kontrol Mühendisliği ve Elektrik Mühendisliği programlarına kayıtlı 2500 lisans öğrencisi ve yüksek lisans programlarına kayıtlı 700 öğrenci bulunmaktadır. Elektrik-Elektronik Fakültesi hakkında daha fazla bilgiye www.ee.itu.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

 

Binghamton Üniversitesi, 64 üniversitenin biraraya gelmesinden oluşan New York Eyaleti Üniversiteler Ağı'na (State University of New York-SUNY) bağlıdır. 5000'e yakın yükseköğretim programının yürütüldüğü SUNY sisteminin kayıtlı 400,000 öğrencisi bulunmaktadır. New York şehrine karayoluyla yaklaşık 3 saatlik mesafedeki Binghamton kentinde bulunan Binghamton Üniversitesi, SUNY sisteminin dördüncü büyük araştırma üniversitesidir. Üniversiteye 2002 öğrenim yılında kayıtlı lisans öğrencisi sayısı 13,099 ve yüksek lisans öğrencisi sayısı 2771 olup 85 ülkeden 1100 yabancı öğrenci de bu sayılara dahildir. 498 tam zamanlı öğretim üyesinin bulunduğu Binghamton Üniversitesi'nin araştırma bütçesi 2001 yılı itibariyle 31 milyon dolar olup, üniversite 2003 yılı A.B.D. üniversite sıralamasında ilk 50 içinde en iyi 31. devlet üniversitesi olarak gösterilmiştir. SUNY Binghamton hakkında ek bilgiye www.binghamton.edu adresinden ulaşılabilir.

ÖNEMLİ: 2020-2021 Akademik yılı için Bilişim Sistemleri Mühendisliği şartlarında değişiklik yapılmıştır. ÖSYM 2020 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu Bk. 649'da yer alan kabul şartı şu şekildedir: "Bu programının yerleştirme puan türünde başarı sırası 100 bininci sırada olan adayın yerleştirme puanının altında yerleştirme puanına sahip adaylar yerleştirilmeyecektir. Bu şartı sağlamayan adaylar ilgili programı tercih edemeyeceklerdir. Bu şartı sağlayamayan adayların, tercih yapmış olsalar bile ilgili tercihleri yerleştirme işlemine alınmayacaktır."

- İTÜ ve SUNY BINGHAMTON Üniversiteleri arasında yürütülecek olan bir çift diplomalı uluslararası ortak lisans programıdır.

- Program 2003-2004 öğretim yılından itibaren öğrenci almaktadır.

- Program 4 yıllık, çok disiplinli bir mühendislik programıdır.

- Programın öğrenim dili İngilizcedir.

- Programa başlayabilmek için TOEFL sınavından IBT:83  ve üstü puan almış olmak gerekir.

- Dil yeterliliğini sağlayamayanlar, bir yıl süre ile İTÜ İngilizce Hazırlık Okuluna devam ederler.

- Hazırlık, İTÜ ve Binghamton Üniversitesi'ndeki eğitim ücretleri için Öğrenim Ücretleri sayfasına bakabilirsiniz.

- Programa kabul edilecek öğrenci sayısı 2019 -2020 öğretim yılı için 30 kişidir.

- Programa kabul edilen öğrenciler Birinci ve Üçüncü akademik yıllarını İstanbul Teknik Üniversitesi'nde, İkinci ve Dördüncü akademik yıllarını ise Binghamton Üniversitesi'nde geçirirler.

- Programdan mezun olan öğrenciler Bilişim Sistemleri Mühendisliği dalında İstanbul Teknik Üniversitesi ve Binghamton Üniversitesi Lisans diplomalarını birlikte alırlar.

- Programa kayıtlı öğrenciler İTÜ deki derslerini, İTÜ Maslak Kampüsü'nde (İstanbul) ve A.B.D.'deki derslerini ise Binghamton Üniversitesi Merkez Kampüsü'nde (Binghamton, New York, A.B.D.) alacaklardır.